Wakacje, wakacje i po wakacjach. Za nami również sezon ogórkowy w branży kryptowalut, który okazał się niezwykle intensywny. A co wydarzyło się w sierpniu? O tym właśnie dowiecie się tutaj.

Ambitne inwestycje Alphabet

W sierpniu Blockdata, firma analityczna zajmująca się badaniem technologii blockchain i rynku kryptowalut, opublikowała najnowszy raport na temat inwestycji w tym sektorze gospodarki.

Wynika z niego, że Alphabet (spółka-matka Google’a) wydała najwięcej w rozwój branży blockchain od września 2021 do czerwca 2022. Gigant branży technologicznej zainwestował w technologię bloków około 1,5 miliarda dolarów w tym okresie.

Pieniądze zostały przeznaczone głównie na rozwój Web3, platform do przechowywania aktywów cyfrowych, gier i funduszy venture capital. Właściciel Google znacznie zwiększył nakłady w porównaniu do minionych lat. W podobnym okresie na przełomie 2020 i 2021 roku Alphabet wydał na inwestycje w blockchain “tylko” ok. 600 milionów dolarów.

Crypto.com, czyli pomyłki kosztują

Według doniesień mediów pewna kobieta otrzymała 10,5 miliona dolarów w przypadkowej transakcji z popularnej platformy kryptowalutowej Crypto.com, a następnie rzekomo wydała ją na luksusowy dom. Giełda z siedzibą w Singapurze przez pomyłkę wysłała ogromną sumę, gdy Thevamanogari Manivel poprosiła o zwrot zaledwie 100 dolarów w maju 2021 roku.

Jednakże zamiast powiadomić Crypto.com o błędzie, Manivel i jej siostra Thilagavathy Gangadory rzekomo poszły na zakupy. Manivel kupiła w prezencie dom z pięcioma sypialniami o wartości 1,35 miliona dolarów.

Crypto.com zauważył błąd podczas audytu w grudniu 2021 r. Pracownik giełdy omyłkowo wprowadził numer konta w sekcji płatności i wysłał pieniądze. Od tego czasu firma podjęła kroki prawne, a sąd najwyższy australijskiego stanu Wiktorii nakazał sprzedaż domu i zwrot pieniędzy.

Iran używa krypto do importu

Iran złożył w tym tygodniu swoje pierwsze oficjalne zamówienie importowe przy użyciu kryptowaluty. To może umożliwić Republice Islamskiej ominięcie sankcji nałożonych przez USA, które sparaliżowały gospodarkę.

Zamówienie o wartości 10 milionów dolarów było pierwszym krokiem w kierunku umożliwienia krajowi handlu za pośrednictwem aktywów cyfrowych, które omijają zdominowany przez dolara globalny system finansowy, oraz handlu z innymi krajami podobnie ograniczonymi sankcjami, jak Rosja. Urzędnik z Ministerstwa Przemysłu, Kopalń i Handlu napisał na Twitterze:

„Do końca września wykorzystanie kryptowalut i inteligentnych kontraktów będzie szeroko stosowane w handlu zagranicznym z krajami docelowymi”.

Stany Zjednoczone nałożyły na Iran niemal całkowite embargo gospodarcze, w tym zakaz importu z krajowego sektora naftowego, bankowego i żeglugowego. Teheran jest jedną z największych gospodarek, która jeszcze nie zaadoptowała technologii kryptowalut.

Kolejne oszustwa hakerów

Hakerzy wykradli prawie 200 milionów dolarów w kryptowalutach z Nomada, narzędzia, które pozwala użytkownikom wymieniać tokeny z jednego łańcucha bloków na inny, w kolejnym ataku, który uwidocznił słabości zdecentralizowanej przestrzeni finansowej. Nomad przyznał się do exploita w tweecie:

„Zdajemy sobie sprawę z incydentu związanego z mostem tokenów Nomad. Obecnie prowadzimy dochodzenie i dostarczymy aktualizacje, gdy je będziemy mieć”.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób zaaranżowano atak lub czy Nomad planuje zwrócić środki użytkownikom, którzy stracili tokeny w ataku. Firma, która reklamuje się jako usługa „bezpiecznego przesyłania wiadomości krzyżowych”, nie odniosła się do tego w oświadczeniu.

Niewykorzystana szansa na przełamanie

Sierpień niósł za sobą obietnicę wzrostu cen na rynku kryptowalut. Przynajmniej tak twierdziło wielu ekspertów z branży. Wykresy jednak zweryfikowały zapędy krypto-entuzjastów.

Wykres ceny Bitcoina w sierpniu - CoinMarketCap

Bitcoin, największa pod względem kapitalizacji, rozpoczynała 8. miesiąc 2022 roku na poziomie 23,5 tysiąca dolarów. Niewielkie wzrosty trwały aż do połowy sierpnia, ale 1 BTC nie przebił nawet 25 tys. Natomiast druga część to okres spadków. Bitcoin zleciał nawet poniżej 20 tys. dolarów na koniec miesiąca, a reszta branży głównie podążała tym trendem.

NFT jeszcze nie umarło?

W minionym miesiącu Instagram potwierdził, że otworzy dostęp do NFT w ponad 100 krajach, w których serwis jest dostępny. Dzięki temu użytkownicy będą mogli udostępniać niewymienialne tokeny na platformie społecznościowej.

Natomiast Nike poinformowało, że zarobiło na non-fungible tokens ponad 185 milionów dolarów. Cryptokicks, kolekcja licząca 20 tysięcy cyfrowych sneakersów, była nie lada sukcesem. Najdroższa sztuka wirtualnych butów sprzedała się za 134 tys. dolarów.

Wygląda na to, że technologia niewymienialnych tokenów jeszcze nie umarła. Podobnej opinii jest szef Xbox Phil Spencer, który widzi duży potencjał w NFT. Dyrektor generalny firmy uważa jednak, że potrzeba innych zastosowań dla tej technologii, niż te, które są oferowane obecnie w świecie gier.