Chiński bank centralny wypuścił aplikację, która jest prototypem portfela cyfrowego yuana. Program można już pobrać na iOS i Androida. Jamajka natomiast twierdzi, że program pilotażowego CBDC zakończył się sukcesem.
Portfel cyfrowego yuana
Igrzyska Olimpijskie nadchodzą wielkimi krokami, więc w Chinach trwają intensywne przygotowania do zimowej imprezy czterolecia. Jednym z ważnych punktów jest emisja oraz wykorzystanie przez turystów i sportowców cyfrowej waluty banku centralnego.
Dotychczas nie było wiadomo, czy faktycznie chińskim władzom uda się dopiąć ostatnie szczegóły i wyemitować cyfrowego yuana. Najnowsze doniesienia wskazują jednak jasno, że Kraj Środka zakończy prace związane z e-CNY przed startem imprezy.
Cyfrowy portfel został wypuszczony przez Ludowy Bank Chin (PBoC), a konkretnej przez Instytut Badań nad Walutą Cyfrową przy PBoC. Portfel jest znany również jako Digital Currency Electronic Payment (DCEP).
Aplikację można pobrać na system z Androidem i iOS-em. Jest ona dostępna dla wszystkich i wolna od opłat. Wewnątrz znajduje się informacja, że aplikacja jest w fazie pilotażowej badań i rozwoju.
Nowe rejestracje użytkowników są ograniczone do obszarów przechodzących testy cyfrowego yuana i mogą zostać dokonane za pośrednictwem głównych banków, które świadczą usługi e-CNY. Regionami testowymi są Shenzhen, Suzhou, Xiongan, Chengdu, Szanghaj, Hainan, Changsha, Xian, Qingdao, Dalian oraz miejsca tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, których gospodarzem jest Pekin.
Udane testy CBDC na Jamajce
Bank Jamajki niedawno ujawnił, że pomyślnie zakończył test swojej waluty cyfrowej banku centralnego. Program pilotażowy trwał przez 8 miesięcy (rozpoczął się w maju minionego roku).
Jest jednak w tym haczyk. Jak poinformował bank centralny wyspiarskiego kraju, w badaniach brała udział tylko jedna zewnętrzna instytucja: National Commercial Bank (NCB). W ramach testów Bank Jamajki wykuł 230 milionów cyfrowych dolarów jamajskich (ok. 6 mln zł).
Teraz jamajskie władze planują ogólnokrajowe wdrożenie CBDC już w pierwszym kwartale tego roku. Mają również pojawić się dwaj nowi dostawcy portfeli (komercyjne banki), którzy będą dystrybuować wirtualną walutę do swoich klientów. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie wszyscy Jamajczycy będą mogli używać cyfrowego pieniądza bez ograniczeń.