Już tradycją staje się wydawanie rozporządzeń wykonawczych dotyczących zasobów cyfrowych przez prezydentów USA. Robił to Barack Obama, swój własny executive order miał również Donald Trump. Teraz podobny dokument ma opublikować administracja Joe Bidena.
Prezydencki dekret o CBDC
Executive order to rozporządzenie wykonawcze wydawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi władzy wykonawczej, bo umożliwia ono urzędnikom i agencjom rządowym podjęcie działania w trybie natychmiastowym.
Podobno Biały Dom już w przyszłym tygodniu wyda dekret wykonawczy nakazujący agencjom rządowym zbadanie różnych aspektów przestrzeni aktywów cyfrowych w celu stworzenia kompleksowych ram regulacyjnych.
Dyrektywa prezydenta Bidena ma podobno nakazać Biuru Prokuratora Generalnego, Departamentowi Stanu i Departamentowi Skarbu zbadanie potencjalnego wprowadzenia na rynek cyfrowej waluty emitowanej przez amerykański bank centralny.
Ponadto dyrektor Biura Polityki Naukowej i Technologicznej — nowo mianowana na to stanowisko Alondra Nelson — przedstawi ocenę infrastruktury potrzebnej USA do wsparcia cyfrowego dolara. Agencja podobno planuje przedstawić prezydentowi Bidenowi raport na temat technologii księgi rozproszonej w ciągu 180 dni, z oczekiwaną aktualizacją dotyczącą jej wpływu na środowisko w ciągu 545 dni.
Dokument ma również zająć się kryptowalutami i sprawdzić, czy powinny być one w pełni legalne i uznane za środek płatniczy. W pracach ma pomagać Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych. Bank centralny USA był dotychczas nieprzychylny cyfrowym aktywom.
Cyfrowy rubel: testy i próby
Bank Rosji poinformował o pierwszych testach cyfrowego rubla, które poszły zgodnie z planem. Centralny bank naszego północnego sąsiada zaznaczył jednak, że nadal zmaga się i próbuje zwalczać adopcję Bitcoina i innych kryptowalut.
Trzy banki z 12 instytucji finansowych w grupie pilotażowej cyfrowego rubla już zintegrowały platformę CBDC, a dwa z nich zakończyły „pełny cykl przelewów cyfrowego rubla między klientami za pomocą aplikacji bankowości mobilnej” – podał bank.
W pierwszym etapie testów użytkownicy będą otwierać portfele na platformie CBDC za pomocą aplikacji mobilnej, a także konwertować bezgotówkowe fiaty na CBDC i dokonywać transakcji przy użyciu tokenów.