Przed weekendem szef Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome Powell podzielił się swoimi wątpliwościami w sprawie waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Podczas gdy Ameryka czeka, inne kraje nie próżnują i intensywnie pracują nad rozwojem cyfrowych walut. Czy USA zostanie w tyle?
Powell: ‘nie podjęliśmy żadnej decyzji’
Wydaje się, że kraj, który zawsze chciał być forpocztą zmian i międzynarodowego dyskursu, nie ma potrzeby brania udziału w wyścigu o CBDC. Jak powiedział Jerome Powell, przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej (Fed - amerykański odpowiednik banku centralnego), nie ma żadnej presji, by spieszyć się z projektem cyfrowego dolara.
Powell powiedział, że jego instytucja bada zalety stworzenia i wyemitowania własnej cyfrowej waluty, a owocem tych badań ma być opracowanie wydane przez Fed. Szef amerykańskiego banku centralnego powiedział:
Uważamy, że naszym obowiązkiem jest wykonanie pracy zarówno nad politycznym aspektem, jak i technologią, aby stworzyć podstawę do podjęcia świadomej decyzji. Ostatecznym testem, jaki zastosujemy podczas oceny waluty cyfrowej banku centralnego i innych innowacji cyfrowych, jest: „czy istnieją jasne i empiryczne korzyści, które przewyższają wszelkie koszty i zagrożenia?
Problem cyfrowego dolara jest w agendzie Rezerwy Federalnej już od ponad roku. Piszemy problem, bo choć Powell konsekwentnie nie opowiada się za żadnym rozwiązaniem, coraz więcej ekspertów naciska na prace nad e-dolarem. Szczególnie w czasie, gdy USA szykuje się do zimnej wojny z Chinami - krajem, który za kilka miesięcy będzie miał najprawdopodobniej funkcjonujące CBDC.
Teraz przynajmniej mamy zapewnienie o opublikowaniu raportu z prac. Nie wiadomo kiedy, ale dostaniemy wreszcie efekt miesięcy badań Amerykanów, z których być może zostaną wyciągnięte jakieś wnioski.
Czy wystąpienie Jerome’a Powella pozwala wierzyć, że Amerykanie spróbują powalczyć o nowy, cyfrowy rynek finansowy? Raczej nie, natomiast pozwala wierzyć, że USA wreszcie opowie się po jednej bądź drugiej stronie.
Ripple w Bhutanie
Royal Monetary Authority (RMA), bank centralny Bhutanu, połączył siły z firmą Ripple. Owocem tej współpracy ma być przeprowadzenie testów modelu bhutańskiej waluty cyfrowej przy wykorzystaniu technologii dostarczonej przez Ripple’a.
Testy CBDC w azjatyckim państwie mają znacznie zwiększyć dostęp finansowy dla mieszkańców Bhutanu. Jeśli program pilotażowy pójdzie zgodnie z planem, już w 2023 roku Bhutańczycy mogą mieć własne cyfrowe pieniądze.