Według najnowszego sondażu mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają obawy związane z potencjalnym wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) wyemitowaną przez bank centralny.
Badanie: wątpliwości i obawy przed CBDC
Na początku sierpnia firma badawcza Redfield & Wilton Strategies przeprowadziła na zlecenie Politico sondaż społeczny. Jego celem było zbadanie nastrojów wśród Brytyjczyków w stosunku do cyfrowego funta.
Jak się okazuje, wyniki pokazują raczej sceptyczne podejście brytyjskiego społeczeństwa. Badanie, które przeprowadzono na 2500 mieszkańcach Zjednoczonego Królestwa, sugeruje, że wielu dorosłych Brytyjczyków ma głębokie obawy związane z cyfrową walutą banku centralnego (CBDC) emitowaną przez Bank Anglii (BOE).
Aż 30% ankietowanych uważa “bardziej prawdopodobne, że [CBDC] będzie bardziej szkodliwe niż korzystne dla Wielkiej Brytanii”. 24% uważa, że wprowadzenie cyfrowego funta będzie korzystne, a 46% jest niezdecydowanych.
Najwięcej wątpliwości rodzi bezpieczeństwo. 73% uczestników badania obawia się potencjalnych ataków hakerskich i cyfrowych kradzieży. 70% ankietowanych ma wątpliwości do prywatności danych użytkownika, a 62% obawia się, że rząd mógłby zająć ich środki finansowe. 45% odpowiadających wyraziło również obawę o wpływ CBDC na środowisko.
Wielka Brytania przygląda się rozwojowi scentralizowanych wirtualnych pieniędzy już od kilku lat. W kwietniu pisaliśmy o utworzeniu specjalnego oddziału, który miał pracować nad potencjalnymi wyzwaniami stojącymi przed wprowadzeniem cyfrowego funta. Być może wobec społecznych wątpliwości na razie prace nad brytyjskim CBDC pozostaną jednak tylko na tym etapie.
Cyfrowy yuan a kontrakty futures
Kontrakty terminowe dziś są jednym z najpopularniejszych instrumentów giełdowych. Nic więc w tym dziwnego, że również będący wciąż w fazie testów cyfrowy yuan “zainteresował się” tym rynkiem.
Jak poinformowały lokalne media, chińskie CBDC po raz pierwszy w historii wykorzystano do uiszczenia opłat za magazynowanie dostaw w mieście Dalian, co oznacza pierwsze tego rodzaju użycie cyfrowego yuana na krajowym rynku kontraktów terminowych.
W transakcji pośredniczyły lokalne oddziały Banku Komunikacji i Banku Chin. Według doniesień płatność międzybankowa za pomocą e-CNY zapewniała zerową, wydajną i wygodną opcję płatności w czasie rzeczywistym.