Trzech gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej (Fed) Stanów Zjednoczonych twierdzi, że cyfrowy dolar nie jest do niczego potrzebny. Już wkrótce ma się ukazać raport dotyczący cyfrowych walut banków centralnych przygotowany przez Fed.
Sceptycyzm gubernatorów
System Rezerwy Federalnej jest zarządzany przez Radę Gubernatorów, której przewodniczącym jest Jerome Powell. To rada podejmuje decyzje dotyczące polityki monetarnej jednej z największych gospodarek świata.
Tym samym gubernatorowie mają największy wpływ na decyzję w sprawie potencjalnego stworzenia cyfrowych walut banków centralnych. Jak się okazuje, przynajmniej połowa z liczącej 6 osób grupy jest przeciwna emisji cyfrowego dolara.
Michelle Bowman powiedziała w zeszłym tygodniu, że nie widzi powodu, aby Fed wydał cyfrową walutę amerykańskiego banku centralnego, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i wydajność amerykańskiego systemu płatności.
Swój sceptycyzm w stosunku do CBDC wyraził również Randy Quarles. Gubernator, który ma zakończyć swoją kadencję w grudniu tego roku, wyraził swoje zdanie:
“Dopóki ktoś nie odpowie mi na pytanie dlaczego, nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy poświęcić olbrzymią ilość zasobów i technologicznego ryzyka oraz znaczne zakłócić bieżące funkcjonowanie systemu finansowego, by dostarczyć tę cyfrową walutę.”
Podobny pogląd na tę sprawę podziela Christopher Waller. Jak podkreślił republikański gubernator Fedu, pozostaje on sceptyczny, że CBDC Rezerwy Federalnej rozwiązałoby jakikolwiek poważny problem stojący przed amerykańskim systemem płatniczym.
Już kilkukrotnie pisaliśmy, że Stany Zjednoczone raczej pozostaną w tyle, jeśli chodzi o cyfrowe waluty. Choć Chiny są w przededniu wyemitowania e-CNY, USA wydaje się niewzruszone ambitnymi planami ekspansji głównego konkurenta na światowym rynku.
Pół miliona Nigeryjczyków z portfelem CBDC
Jak poinformował bank centralny Nigerii, niemal 500 tys. mieszkańców pobrało aplikację obsługującą e-nairę. Biorąc pod uwagę liczbę ludności afrykańskiego kraju, zainteresowanie narodowym projektem CBDC jest niewielkie. Bloomberg podał, że od uruchomienia cyfrowej waluty banku centralnego przeprowadzono transakcje warte około 600 tys. złotych.
Znacznie lepiej wygląda adopcja nigeryjskiego wirtualnego pieniądza w handlu. Już 78 tys. sklepów i instytucji finansowych z ponad 160 krajów poczyniło kroki, aby dodać e-nairę jako legalną formę płatności.