Jak już pisaliśmy wcześniej, Singapur intensywnie pracuje nad rozwojem nowoczesnych narzędzi finansowych. Jednym z nich ma być detaliczne CBDC. Azjatycki kraj chce być liderem fintech na świecie, a stworzenie najlepszej cyfrowej waluty powinno w tym pomóc.

Krótka lista dostawców wirtualnych pieniędzy

By jednak wyemitować własne CBDC, potrzeba dostawcy odpowiedniej infrastruktury.  Monetary Authority of Singapore (MAS), centralny bank Singapuru, wyselekcjonował 15 firm, które dostaną dostęp do APIX Digital Currency Sandbox. APIX to pierwsza na świecie międzynarodowa platforma z otwartą infrastrukturą do testowania rozwiązań i aplikacji z branży finansowej i fintech.

Inicjatywa, która nosi nazwę “Global CBDC Challenge”, ma na celu stworzenie wewnętrznej cyfrowej waluty banku centralnego. Wśród finalistów znalazło się 6 firm z Singapuru (Citibank N.A., HSBC Bank Limited/HSBC Holdings plc, IDEMIA, IOG Singapore Pte Ltd., Standard Chartered Bank oraz Xfers Pte. Ltd.), 4 ze Stanów Zjednoczonych (cLabs Inc., Consensys, Extolabs LLC oraz IBM) oraz po jednej ze Szwajcarii (Soramitsu), Niemiec (Giesecke+Devrient advance52 GmbH), Francji (Criteo), Australii (ANZ Banking Group Limited) i Barbados (Bitt).

To jednak nie koniec testów. Na razie te firmy mają zaprezentować swoje pomysły na wykorzystanie APIX, a spośród nich zaledwie 3 dostaną szansę wdrożenia swoich rozwiązań w Singapurze.

MAS poinformował, że finaliści dostaną po 50 tysięcy dolarów singapurskich (ok. 140 tys. złotych). Rzekomo swój akces zgłosiło ponad 300 firm z więcej niż 50 krajów.

Nigeryjskie przepisy CBDC

Centralny Bank Nigerii (CBN) wydał wstępne wytyczne dotyczące proponowanej waluty cyfrowej e-naira. W dokumencie, który został wysłany do komercyjnych banków operujących w afrykańskim kraju, znalazło się kilka kluczowych funkcjonalności CBDC.

Projekt budowy nigeryjskiego pieniądza wirtualnego nosi kryptonim “Project Giant”. Sama waluta ma mieć wartość 1:1 z konwencjonalną nairą. Ma ona działać obok tradycyjnego pieniądza na podobnych zasadach prawnych, nie będzie też oprocentowana. CBN jest odpowiedzialny za emisję, dystrybucję i wykup CBDC.

W dokumencie bank centralny opisał również, co się stanie z tymi, którzy nie mają kont bankowych. Będą oni weryfikowali i autoryzowali transakcje za pomocą numerów telefonów, które - podobnie, jak w Polsce - są przypisane do tożsamości obywateli. Jednakże dzienny limit tego typu transakcji ma wynosić 50 tys. (ok. 470 zł). Dla obywateli posiadających konta bankowe limity będą wynosiły 20 tys. lub milion dziennie (uzależnione jest to od ukończonych kroków weryfikacyjnych AML/KYC).

Nigeryjski bank centralny planuje rozpocząć program pilotażowy e-nairy w październiku tego roku.