Światowy międzybankowy system telekomunikacyjny SWIFT łączy siły z Capgemini, aby przetestować wykorzystanie międzynarodowej sieci dla transferów CBDC. Panetta twierdzi natomiast, że cyfrowe euro może powstać w 2026 roku.

SWIFT a CBDC

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT), belgijska sieć przesyłania wiadomości finansowych wykorzystywana przez banki w międzynarodowych przekazach pieniężnych, ogłosiła w czwartek, że łączy siły z francuską firmą informatyczną Capgemini w celu przeprowadzenia eksperymentów z transgraniczną walutą cyfrową banku centralnego (CBDC). To drugi projekt badawczy SWIFT dotyczący CBDC.

SWIFT i Capgemini testują sposoby łączenia wielu sieci CBDC i tradycyjnych sieci walutowych (proof of concept). „Liczne banki centralne opracowują własne waluty cyfrowe w oparciu o różne technologie, standardy i protokoły” – powiedział w oświadczeniu Thomas Zschach, dyrektor ds. innowacji SWIFT.

Firma opracowuje bramkę dla krajowych sieci CBDC do przechwytywania, tłumaczenia i przekazywania ich na platformę SWIFT w celu dalszej transmisji. System będzie wykorzystywał istniejące standardy SWIFT, modele uwierzytelniania i infrastrukturę. SWIFT łączy ponad 11 000 instytucji finansowych w ponad 200 krajach.

Nowy sojusz SWIFT jest kontynuacją wysiłków rozpoczętych w zeszłym roku z amerykańską firmą Accenture świadczącą usługi finansowe. Dzięki tej współpracy udało się stworzyć transgraniczną transakcję między siecią CBDC a „ustalonym systemem rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS)”.

SWIFT przetwarzał 42 miliony wiadomości dziennie w zeszłym roku, ale transakcje w sieci mogą potrwać kilka dni. Sieć dąży do utrzymania swojego znaczenia w międzynarodowym porządku gospodarczym, zwłaszcza w odniesieniu do CBDC. Wielu ekspertów przewiduje interakcje CBDC poza tradycyjną siecią, potencjalnie z pomocą Ripple (XRP).

Cyfrowe euro za 4 lata?

Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), powiedział, że cyfrowe euro może pojawić się w ciągu czterech lat, potencjalnie zaprojektowane w ramach płatności „od osoby do osoby”.

Panetta powiedział, że EBC może rozpocząć opracowywanie i testowanie rozwiązań zapewniających cyfrowe euro członkom Unii Europejskiej w 2023 r., co może potrwać nawet trzy lata. Dodał, że uczynienie z waluty cyfrowej legalnego środka płatniczego zdolnego do wykorzystania w płatnościach P2P może pomóc w promowaniu e-euro.