Kilku amerykańskich senatorów zaproponowało ustawę zakazującą platformom hostowania aplikacji, które umożliwiają transakcje przy użyciu cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego.

Chińskie CBDC a sprawa amerykańska

Chińska Partia Komunistyczna użyje swojej cyfrowej waluty do kontrolowania i szpiegowania każdego, kto jej używa. Nie możemy dać Chinom takiej szansy” – powiedział Tom Cotton, republikański senator z Arkansas, który przedłożył ustawę. Pod inicjatywą podpisali się również dwaj inni republikanie: Marco Rubio (Floryda) i Mike Braun (Indiana).

Projekt jest określany jako „Ustawa o ochronie Amerykanów przed autorytarnymi walutami cyfrowymi” i proponuje zakazanie korzystania z chińskiego systemu płatności w Stanach Zjednoczonych. Po wprowadzeniu jej w życie aplikacje i platformy nie mogłyby oferować płatności w cyfrowym yuanie.

Ustawa obejmuje wszystkie publicznie dostępne witryny internetowe, aplikacje oprogramowania lub inne usługi elektroniczne dystrybuujące aplikacje od zewnętrznych twórców wśród użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych.

Zgodnie z ustawą dystrybutorzy aplikacji i oprogramowania w USA nie będą przeprowadzać transakcji w e-CNY ani obsługiwać żadnej aplikacji, która obejmuje takie transakcje w danym kraju.

Senator Rubio tak argumentuje powstanie tego projektu:

“Nie ma sensu wiązać się z cyfrową walutą ludobójczego reżimu, który nas nienawidzi i chce nas zastąpić na arenie światowej. Jest to poważne ryzyko finansowe i nadzorcze, na które Stany Zjednoczone nie mogą sobie pozwolić”.

Chiny są jednym z pierwszych krajów na świecie, które pilotują własną walutę cyfrową, rozpoczynając pierwsze testy cyfrowego yuana w kwietniu 2019 r. Rząd chiński aktywnie promuje transgraniczne wdrożenia e-CNY, współpracując z bankami centralnymi Hongkongu, Singapuru i innych.

Indie chcą podejść do CBDC “stopniowo”

Reserve Bank of India (RBI) zaproponował przyjęcie „stopniowego podejścia” do uruchomienia cyfrowej waluty banku centralnego. RBI powiedział również, że bada zalety i wady wprowadzenia cyfrowej rupii w Indiach.

Centralny bank Indii opublikował w piątek raport roczny za lata 2021-22. Cyfrowa waluta banku centralnego Indii (CBDC) jest jednym z wielu tematów poruszanych w raporcie.

Raport ujawnia, że ​​bank centralny „badał zalety i wady wprowadzenia CBDC w Indiach”. RBI wyjaśnił dalej, że „badane są odpowiednie elementy projektu CBDC, które można wdrożyć z niewielkimi zakłóceniami lub bez zakłóceń”. Minister finansów Indii Nirmala Sitharaman ogłosiła plan banku centralnego wprowadzenia waluty cyfrowej w lutym, przedstawiając jednocześnie budżet na lata 2022-23.